Haberler

Somali'de İnsani Kriz Büyüyor

Somali'de İnsani Kriz Büyüyor

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapor ve haberlerle Somali’de yaşanan açlık ve kuraklığın geldiği son noktayı bir kez daha görme imkanı bulduk.

Birleşmiş Milletler’e bağlı World Food Programme kuruluşunun yayınladığı rapora göre 2.9 milyon insan, kurak bölgelerdeki evini terk etmek zorunda kaldı ve mülteci konumuna düştü. Aynı rapor, 7.1 milyon insanın akut beslenme yetersizliğiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Somali’de insani durum bu kadar zorken yaşanan insan hikayeleri de bizi derinden etkiliyor.

BBC’nin yaptığı haberde kurak bölgelerdeki Buulo Ciir adlı köyünden Baidoa’ya yürüyen Fatuma Ömer’in yaşadıklarına tanıklık ettik.

15 gün süren yolculukta 2 çocuğunu kaybeden Fatuma, yaşadıklarını “Oğlumun yasını tutmaya bile zamanım yok. İş bulmam ve diğerlerini hayatta tutmam gerek” diyor ve “Üç yaşındaki kızım Farhir’in ölümünü kendi gözlerimle gördüm ve hiçbir şey yapamadım. Onu 10 gün boyunca taşıdım. Yolun kenarına bırakmak zorunda kaldık. Gömecek takatimiz yoktu. Sırtlanların yaklaştığını duyabiliyorduk” diye ekliyor.

Açlık ve kuraklığın bu derece ağır şartlarda yaşandığı bölgede çok sayıda çalışmamızla ihtiyaç sahibi ailelere ulaşıyor, kıtlığa karşı verdikleri mücadelede yanlarında duruyor ve umutları diri tutuyoruz.

Çalışmalarımıza yapacağınız desteklerle Somali Acil Yardım projemize destek olabilir, belki de bir çocuğun hayatını kurtarabilirsiniz.