Haberler

Umut Ol'dan Neyrab'da Briket Ev Projesi

Umut Ol'dan Neyrab'da Briket Ev Projesi

Umut Ol Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Suriye'nin İdlib kentinde bir proje başlattı. Bu proje, yıllar evvel savaş nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kalan insanları yeniden evlerine kavuşturacak bir proje.

2011'de Suriye'de başlayan savaş geride bıraktığımız on yıl boyunca yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Geride kalanların ise büyük bir çoğunluğu evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki mülteci kamplarında, çadır kentlerde yaşımını sürdürüyor. Ancak bildiğiniz üzere artık eskisi gibi çatışmaların azaldığı bölgeler de var ve Neyrab, bu bölgelerden bir tanesi.

Umut Ol Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Neyrab'da savaşın başladığı dönemde terk edilmek zorunda kalınan ve daha sonrasında aldığı hasar nedeniyle geri dönülemeyen evlere tadilat yapıyor.

"Ev Umuttur" diyor Umut Ol Derneği. Umut, politik dengelerin de üzerinde bir şey bu insanlar için. Hiçbir politik denge insanı evinden uzaktaki bir kampta yaşamaya mecbur etmemeli. Hiçbir politik denge bir cana kıyıp geride kalanları mülteci kamplarına esir etmemeli. Hiçbir politik denge silahsız sivillere bomba yağdırmamalı. Hiçbir politik denge yüzbinlerce insanın evini, hayalini ve umudunu yıkmamalı.

"Bu evlerin bir hikayesi var."

Dernek Başkanı Mustafa Yeşil, tadilat projesi için gittiği Suriye'de verdiği bir ropörtajında hepimizi derinden etkileyen bir durumu anlattı.

Savaşın ilk yıllarında çatışmalar çok büyük bir şiddetle devam ederken Neyrab'da yaşayan bir aile evlerinden çıkmak zorunda kalıyor. Aileden anne ve baba kalabilecekleri bir yer aramak için evden ayrıldığı sırada rejimin saldırıları nedeniyle hayatını kaybediyor. Babaanneleriyle birlikte kalan çocuklar yıllardır mülteci kamplarında yaşamlarına devam ediyor.

Umut Ol Derneği de bulmuş bu aileyi. Evlerini onarmışlar, içini düzmüşler, gıda kolisi vs yardımı yapmışlar derken aileyi kavuşturmuşlar eski evlerine. Şimdi aile o evde yaşamına devam ediyor. Evden iki canı savaşa kurban gitmiş, senelerce mülteci kamplarında yokluk ve yoksulluk içinde mücadelesine devam etmiş bir aile. Ama Umut Ol, umut olmuş işte.

Ortadoğu Haber olarak bu gelişmeleri yakından takip etme fırsatımız oldu. Dünyada güzel şeylerin de olduğunu hatırlamamıza vesile olan derneğe, teşekkürü bir borç biliriz.